Şehirler Arası Özel Ambulans

Şehirler Arası Özel Ambulans Hizmeti

Ambulans hasta ya da yaralıya müdahale etmek amacıyla kullanılan içerisinde gerekli tıbbi ekipmanlar barındıran ve bu ekipmanları kullanma sorumluluğu sağlık personeline ait olan araçlardır. Ambulanslar hastaya müdahalede kullanıldığı gibi hastanın sevkinde de kullanılır. Devlet hastanelerinde gerekli ise sevk işlemi yapılır ve ambulans varsa devlet ambulansına basta veya yakınları  yönlendirilir. Eğer hasta kendisi sevk istiyorsa ya da halı hazır da ambulans yoksa o zaman da hasta ve yakınları özel ambulans ile sevk edilebilir. Özel ambulans kişi ya da kurumlara ait olabilir ve her şehirde bu hizmeti sunan gerek sağlık kuruluşları gerek kişiler mevcuttur. özel ambulans işleyebilmek için en az iki tane ambulans sahibi olmak gerekir. Ambulans sahibi olan kişi ya da kurumlar şehirler arası özel ambulans  hizmetini sunabilirler. Ambulans hizmeti sunabilmek için uygun araca ve içerisini dizayn edebilecek ekipmana sahip olmak gerekir ve bu koşulları  sağlanması halinde ruhsat verilir. Ruhsat verildikten sonra bazı gerekli denetlemeler dönem dönem yapılır.

Şehirler Arası Nakil Nasıl Yapılır

Hasta başka ile ya da il dışında yaşama alanına sevk ediliyor olabilir. Bu durumda gerekli mercilere iletişim kurularak doktorunda onayı ile hasta şehirler arası özel ambulans ile sevk edilir. Sevk sırasında hasta atabil olmalıdır ve herhangi bir cihaza bağlı ise yani yaşam desteği sağlanıyor ise hasta yaşam desteği devam ettirilerek sevk edilir. Yapılan sevkin ve uygulanan işlemlerin ücreti hasta ya da yakınlarından tahsis edilir. Bu uygulamalar devlet bünyesinde olmayıp sağlık sigortası tarafından da karşılanmamaktadır. Şehirler arası özel ambulans eskortluk göreviyle de yani yanında koruyucu pozisyonda kullanılabilir. Her şehirde bulunan bu uygulama belirli düzenlemeler sayesinde daha da kolay hale gelmiştir ve özel ambulanslara sahip olan kurumların sistemlerinde hastaya ilişkin bilgiler bulunduğu gibi adres ya da hasta takibi de yapılmaktadır. Ortalama ücret her yıl toplanılarak görevliler tarafından belirlenir ve sabit bir endeksi olur. Tıbbi müdahaleler bu fiyat belirlemesinin dışındadır ve taşıma işlemine ek değildir.  Yapılan her işlem ücretlendirilir.

Şehirler Arası Ambulans

Ülkemizde özellikle küçük şehitlerden büyük şehirlere ekipman ya da uzman eksikliği sebebiyle sürekli olarak sevk yapılmaktadır. Bu bir devlet hastanesi ya da özel hastane olabilir. Bu sevk işlemi özel ambulans işletmeleri ya da özel ambulans işleten kişilerce yapılıyor . Ülkemizde özel ambulans işletmek yani ticari faaliyetlerde kullanmak için bir kişinin en az iki adet ambulans statüsü olan araca sahip olması gerekir. Bir minibüsün koltuklarını sömürelim kapısını yandan açtıralım gibi değişimlerle ambulans statüsü kazanılmaz. Başka bir araçtan ambulansa çevrilmeye çalışan araçlar trafiğe çıkamaz. Trafik şubelerde bu prosedür uygulanır ve uygun koşullara hem fiziki hem tekniki anlamda sahip olup olmadıklarına bakılarak uygunluk belgesi düzenlenir ve bu araçlar ruhsata işlenerek ambulans olarak görev yapabilirler.

Şehirler Arası Hasta Taşımanın Önemi

Araçlar günümüzde ulaşılması zor şeyler değiller ve aslında kullanım açısından da kolaylar. Fakat hasta taşınırken halk arasında amiyane bir şeklide ifade edildiği gibi karga tulumba taşımak hem hastanın sağlığı hem de  tıbbi etikler gereği uygun değildir. Bu sebeple taşıma işlemi uygun fiziki koşullara sahip ambulanslarla yapılmalıdır. Hastanın stabil seyredebilmeli için bu fiziki koşullara ek olarak bir de teknik donanımlar eklenmelidir. Şehirler arası özel ambulans bu sebeple vardır. Şehirler arası özel ambulans işletmeleri gerekli fiziki ve teknik koşulları sağlamalı ve bunu da devam ettirmelidir. Hastalar taşıma işlemi sırasında solunum cihazına bağlı olmaz zorunda olabilir ya da herhangi bir kalp durması enfeksiyona bağlı ateş ve şok tablosuyla karşılaşılabilir.  Bu sebeple hastalara müdahale edilmesi için tıbbi malzeme ve bu malzemeleri kullanma yetkisine sahip profesyonel sağlık personeli de araç içerisinde hastaya eşlik etmelidir. Şehirler arası özel ambulans genellikle kara yolunu tercih ettiği için yolculuk uzun ve yorucu olabilir. Hasta kişinin içinde bulunduğu durum ve gerekli konfor ambulans içerisinde sağlanmalıdır. Ambulansın içerisinde hasta yakını da eşlik edebilir. Ruhsatlı ambulanslar bu işi yaptığı için ve içerisinde ekipman ve bunu kullanacak sağlık yetkilisi olduğu için oldukça güvenilir bir yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir